"I.R.N.E.Award Nominees for 1998"

THE THEATER MIRROR, New England's's LIVE Theater Guide

| MARQUEE | USHER | SEATS | INTERMISSION | CURTAIN |


Independent Reviewers of New England

1. Winners for 1998
2. Nominees for 1998
3. Reviewers Voting in 1998

Boston Area Ballot for 1998

BEST ACTOR
JEFF ROBERSON in The Very Worst of Varla Jean Merman @ Doll House Theater
RICHARD MAWE nin Valley Song @ The New Repertory Theatre
MARC CARVER in Jack & Jill @ The New Rep
JONATHAN EPSTEIN in both Merchant of Venice productions @ A.R.T. & Shakespeare & Co.
STEPHEN ROWE in Albee's Men @ A.R.T.
PATRICK WELSH in The Shaughran @ The Huntington Theatre
DEAN STROOP in Crazy for You @ Reagle Players
JOHN McAULIFFE in To Kill A Mockingbird @ Vokes Players
KERMIT DUNKLEBERGER in Moon Over Dock Street @ The BCA
MARK MORGAN in Assassins @ The Lyric Theatre Company of Boston
JAMES WATERSTON in Ah Wilderness @ The Huntington
PAUL SIEMENS in Lend Me A Tenor @ H/RDC Summer Theater
JAMES GRANA in M. Butterfly @ Arlington Friends of The Drama
P. WANG in M. Butterfuly @ Arlington friends

BEST ACTRESS
TODD RANDOLPH in Merchant of Venice @ Shakespeare & Company
TIA DIONNE HODGE in Valley Song @ The New Rep
KAREN CULP in Crazy for You @ Reagle Players
JACQUI PARKER in Having Our Say @ The New rep
KATHY WOODS in Having Our Say @ The New Rep
DONNA SORBELLO in Orpheus Descending @ Studio 210 Actors Ensemble Production
JUDITH McINTYRE in Molly Sweeney @ The Nora Company
KRISTIN FLANDERS in Merchant & Shrew @ A.R.T.
BARBARA BLOSSOM in Mrs. Klein @ The New Rep
CANDICE HOPKINS in The House of Blue Leaves @ The Footlight Club
JOHANNA WINFIELD in Marvin's Room @ Peabod6y House Theatre Collective
SHELLEY BROWN in Marvin's Room @ Peabody House
ANNIE SCURIA in How I Learned to Drive @ Trinity Repertory Company
DEBORAH KIPP in Collected Stories @ Huntington
OLYMPIA DUKAKIS in The Lear Project @ The Orpheum Theatre, Foxborough, a co-production with Shakespeare & Company
CHARLOTTE d'AMBOISE in Chicago @ The Colonial Theatre
CARMEL O'REILLY in Happy Days @ The BCA
FRANCES WEST in Wit @ Shakespeare Co

BEST SUPPORTING ACTOR
ROBIN CHADWICK in The Shaughran @ The Huntington
JERRY KAPLAN in Glengarry Glen Ross @ The Hovey Players
GUY BUSHFAN in The Death of Bessie Smith @ Peabody House
PHILLIP PATRONE in Laughter on The 23rd Floor @ Lyric via Merrimack
MICHAEL POISSON in Laughter on 23rd @ Lyric & Merrimack
KEN BALTIN in Lost in Yonkers @ The Lyric Theatre Company of Boston
RICHARD SNEE in Mere Mortals @ The Nora Company
R. GLENN MITCHELL in Crazy for You @ Reagle Players
MICHAEL NURSE in Asylum, Asylum @ Sugan Theatre
CHRIS BURKE in Asylum, Asylum @ Sugan
DOUG STENDER in Racing Deomn @ Merrimack Repertory Company
JOHN TYRRELL in Racing Demon @ Merrimack
WILLIAM BOGERT in Racing Demon @ Merrimack
STEPHEN McKINLEY HENDERSON in Jitney @ Huntington
ARLISS HOWARD in How I Learned to Drive @ The A.R.T.
ROBERT KNOPF in Nobody Dies on Friday @ The A.R.T.
JERRY KISSEL in As You Like It @ Commonwealth Shakespeare Co.
J. C. DeVORE in Marvin's Room @ Peabody House
JOHNATHAN SILVER in Marvin's Room @ Peabody House
RONALED HUNTER in Dealer's Choice @ Gloucester Stage
BRIAN McMANAMON in Skylight @ The New Rep
WILL LEBOW in Merchant of Venice @ The A.R.T.
JOHN ARNOLD in American Daughter @ SpeakEasy Stage

BEST SUPPORTING ACTRESS
JACQUI PARKER in Pictures at An Exhibition @ CentaStage
BERNICE BRONSON in Marvin's Room @ Peabody House
JENNIFER ARNOLD in Damn Yankees @ Turtle Lane Playhouse
MICHELLE DOWD in The Death of Bessie Smith @ Peabody House
MONIQUE McINTYRE in The Good Times Are Killing Me @ Wheelock Family Theatre
MARYANN ZSCHAU in Assassins @ The Lyric Theatre Company of Boston
DENISE CORMIER ion Racing Demon @ Merrimack Rep
CAROLINE HALL in The Marriage of Bette & Boo @ The A.R.T.
SUSAN MILLER in Mrs. Klein @ The New Rep
BOBBI STEINBACH in A Little Night Music @ The Publick Theatre
MARY LOWRY in Racing Demon @ The Merrimack Rep

BEST DIRECTOR
BOB EAGLE for 42nd Street @ The Reagle Players
CYNTHIA THOLE for 42nd Street @ The REagle
BOB EAGLE for Crazy For You @ Reagle
M. J. DALY for Seascape with Sharks & Dancer @ Baobab Theatre
JERRY BIZANTS for Glengarry Glen Ross @ The Hovey Players
RHONDA RICE WINDERL for Pirates of Penzance @ Eastern Nazarene College
FRAN WEINBERG for Marvin's Room @ Peabody House
CELIA COUTURE for M. Butterfly @ Arlington Friends of The Drama
JEREMY McCARTER for Slavs & Clothes for A Summer Hotel @ H/RDC
RICK LOMBARDO for everything @ The New Rep
H. ALEX EL-ALI for Eastern Standard & Amnesty @ Theatre 7
LISSI ENGVALL for The Rainmaker @ The Hovey Players
MILTON COYKENDALL for Actors' Showcase @ Beau Jest Space
STEVE McCONNELL for THREE SISTERS @ The Boston Conservatory
LARRY CARPENTER for The Shaughran @ The Huntington
ANDRE BELGRADER for The Imaginary invalid @ The A.R.T.
ANDRE SERBAN for Merchant & Taming of The Shrew @ The A.R.T.
SCOTT EDMISTON for Molly Sweeney @ The Nora
MOLLY D. SMITH for How I Learned to Drive @ The Trinity Repertory, Providence
DAVID ZOFFOLI for Laughter on The 23rd Floor @ Lyric & Merrimack
WILLIAM PHILIP McKINLEY for Hair @ North Shore Music Theatre
DAVID WHEELER for How I Learned to Drive @ The A.R.T.
DAVID KENT for Raciong Demon @ Merrimack Rep
JASON SOUTHERLAND for Four Baboons Admiring The Sun @ Boston Theatre Works

BEST CHOREOGRAPHY
JENNIFER GILLIS for West Side Story @ City Nights Dinner Theatre Pawtucket R I
KEN MATLOCK for Damn Yankees @ Turtle Lane Playhouse
CYNTHIA THOLE for 42nd Streeet @ Reagle
BOB FOSSE, ANN REINKING & GWEN VERDON for Fosse @ The Colonial *
DEIN PERRY for Tap Dogs @ The Shubert Theatre *
SAVION GLOVER for Tap Dogs @ The Shubert Theatre *

BEST SET DESIGN
WILL CABELL & DAVID FICHTRER for Alice Underground @ Underground Railway
MAUREEN LILLA & MARGO ZDRAVKOVIC for Three Sisters @ The Boston Conservatory
DOUG DESILETS for M. Butterfly @ The Arlington friends of The Drama
RON L. DION for To Kill A Mockingbird @ Vokes & Damn Yankees @ Turtle Lane
JAMES BYRNES for The Hobbit @ Wheelock Family Theatre
JAMES YOUMANS for The Shaughran @ Huntington
HENRY CELLI for Midsummer Night's Dream @ The Other Theatre
HARRY FEINER for The Importance of Being Earnest @ Worcester Foothills
JEFF GARDINER for Marvin's Room @ Peabody House & Orpheus Descending @ Studio 210
JANIE HOWLAND for Molly Sweeney @ The Nora
LOY ARCENAS for Nomathemba @ The Shubert Theatre *
MARIELLA BANCOU & WILLIAM BONNELL for Merchant @ The A.R.T.
ANITA STEWARD for The Imaginary Invalid @ The A.R.T.
NIGEL TRIFFIT for Tap Dogs @ The Shubert Theatre *
CHRISTINE JONES for The Merchant of Venice @ The A.R.T.
CARL EIGSTI for Collected Stories @ The Huntington
ROBERT PYZOCHA for In The Jungle of Cities @ The A.R.T.

BEST LIGHTING DESIGN
JEFF GARDINER for Marvin's Room @ Peabody House
DAVID WILSON for Christmas Time @ Reage Players
JOHN MALINOWSKI for everything, especially Three Sisters @ Boston Conservatory
MICHAEL CHYBOWSKI for In The jungle of Cities @ The A.R.T.
KENNETH POSNER for Nomathemba @ The Shubert Theatre *
JULES FISCHER for Bring in Da Noise Bring in Da Funk @ The Shubert *

BEST COSTUMES
ANDREW POLESZAK & JEFF BURROWS for Alice undergournd @ Underground Railway
DAVID CABRAL for Three Sisters @ The Boston Conservatory
DAVID MURIN for The Shaughran @ The Huntington
NATALIE DURKIN & GAYLE SULLIVAN for Christmas Time @ Reagle Players
LISA MARTIN-STUART for Comedy of Errors @ Aquila Theatre Company of London *
CATHERINE ZUBER for shows @ The A.R.T.

BEST NEW PLAY
LANDSCAPE WITH SHARKS AND DANCER by Dan Nigro @ Baobab Theatre
THE AUDIENCE by Aiden Parkinson @ Cool Root
ALICE UNDERGROUND by The Underground Railway Theatre @ The BCA
WAR OF THE WORLDS by The Beau Jest Moving Theatre @ Emerson Brimmer Space
NOBODY'S HOME by Eli Chapman & Company @ The Other Theatre
THE TIBETYAN BOOK OF THE DEAD by Jean-Claude Van Itallie @ Pilgrim Theatre
COLLECTED STORIES by D. Margulies @ The Huntington
DEALER'S CHOICE by Patrick Marbedr @ Gloucester Stage Company
GREETINGS FROM HOLLYWOOD by Cyndi Freeman @ the BCA
TALKING TO MAYBE or THE GREAT PROMISE by David Hanbury @ Actors' Workship
THE GREAT AMERICAN BACKPORCH VAUDEVILLE REVUE by Wiorcester Foothills Theatre
THE NEW PLAYS PROGRAM @Emerson Stage
DAMN YOUR EYES by Jeffrey Herman @ Playwrights' Platform

BEST SOLO PERFORMANCE
JEFFREY ROBERTSON in The Very Worst of Varla Jean Merman @ Doll House Theatre
JEFF SHADE in Watchin'My Hair Grow @ The BCA
JONATHAN KUNTZ in Actorz ... With A Z @ The BCA
ERIKA BATDORF in Facing East @ Boston Women on Top
ROBERT DUBAK in The Male Intellect, An Oxymoron @ Theatre 57
MELINDA STANFORD in Her Cabaret Show @ Cambridge Adult Ed
JON McGOVERN in Alter Egos @ Raven Theatricals

BEST ENSEMBLE PLAYING
THE GREAT AMERICAN BACKPORCH VAUDEVILLE REVUE @ Worcester Foothills
THE TIME OF MY LIFE @ Stage Door productions
ANNA WEISS @ Dlvena Theater Company
ORPHEUS DESCENDING @ Boston Actors Ensemble (Studio 210)
GLENGARRY GLEN ROSS @ Hovey Players
MARRIAGE OF BETTE & BOO @ The A.R.T.
ROSEMARY'S BABY @ The Doll House
CONVERSATIONS @ Sugan Theatre
PORCELAIN @ Coyote Theatre
ASSASSINS @ The Lyric Theatre Company of Boston
HAIR @ North Shore Music Theatre
M. BUTTERFLY @ Arlington Friends
MIDSUMMER NIGHT'S DREAM @ The Other Theatre
MARVIN'S ROOM @ Peabody House
A CHORUS LINE @ North Shore Music Theatre
THE RAINMAKER @ The Hovey Players
THE IMPORTANCE OF BEING EARNEST @ Worcester Foothills
JITNEY @ The Huntington
RACING DEMON @ Merrimack Rep
ABBREVIATED CHRISTMAS CAROL @ Lyric Theatre Company of Boston
TAP DOGS @ The Shubert Theatre *
BLUE MAN GROUP @ The Charles Playhouse *

BEST PRODUCTION
42ND STREET @ reagle Players
WHERE'S CHARLEY? @ The Boston Conservatory
CRAZY FOR YOU @ Reagle Players
RACING DEMON @ Merrimack Rep
HOW I LEARNED TO DRIVE @ The A.R.T.
MARVIN'S ROOM @ Peabody House
MOLLY SWEENEY @ The Nora
ASSASSINS @ Lyric Company of Boston
DEALER'S CHOICE @ Gloucester Stage
M. BUTTERFLY @ Arlington Friends
MRS. KLEIN @ The New Rep
FACING EAST @ Boston Women on Top
THE WILL & LIL SHOW @ Cambridge Adult ed
WEST SIDE STORY @ City Lights Dinner Theatre, Pawtucket R I
A CHORUS LINE @ North Shore Music Theatre
HE SHAUGHRAN @ The Huntington
THE IMAGINARY INVALID @ The A.R.T.
MERCHANT OF VENICE @ The A.R.T.
IN THE JUNGLE OF CITIES @ The A.R.T.
JITNEY @ The Huntington
HAVING OUR SAY @ The New Rep
LOST IN YONKERS @ The Lyric of Boston
WIT @ Shakespeare & Co.
JACK & JILL @ The New Rep
LAUGHTER ON THE 23RD FLOOR @ The Lyric of Boston
FOUR BABOONS ADORING THE SUN @ Boston Theatre Works

FOSSE @ The Colonial *
CHICAGO @ The Coilonial *
BRING IN DA NOISE BRING IN DA FUNK @ The Shubert *
TAP DOGS @ The Shubert *

* These Broadway Productions compete in a category all their own


THE THEATER MIRROR, New England's LIVE Theater Guide

| MARQUEE | USHER | SEATS | INTERMISSION | CURTAIN |