"Independent Reviewers of New England Award recipients 2006"

THE THEATER MIRROR, New England's's LIVE Theater Guide

| MARQUEE | USHER | SEATS | INTERMISSION | CURTAIN |


from THE THEATER MIRROR, New England's's LIVE Theate Guide

THE THEATER MIRROR
proudly announces the

INDEPENDENT REVIEWERS OF NEW ENGLAND'S
AWARDS FOR EXCELLENCE
2 0 0 6


SPECIAL CITATIONS

****

KENNETH A MACDONALD AWARD

for a Life in the Theatre

Jon Kimball

the force behind North Shore Music Theater

******************

MAJOR AWARDS

TECHNICAL
Set Design   Lighting Design   Costume Design   Sound Design  

DRAMATIC PERFORMANCE
Solo Performance   Ensemble   Supporting Actress   Supporting Actor   Actress   Actor Director(Dramatic)  

MUSICAL
Choreography Supporting Actress   Supporting Actor   Actress   Actor   Music Director   Director (Musical)

PRODUCTIONS
New Play   Visiting Production   Musical Production   Drama or Comedy

 

DESIGN AWARDS

BEST SET DESIGN

SMALL COMPANY

EUGENE LEE

for "Top Dog/Underdog"
@ New Repertory Theatre & Trinity Repertory Theatre

NOMINEES INCLUDED:
JANIE E. HOWLAND for both
"Urinetown" @ Lyric Stage of Boston & "True West" @ New Repertory Theatre
ERIC LEVENSON for "Kiss of The Spider Woman" @ SpeakEasy Stage Company
WEN-TI TSEN for "103 Within The Veil" @ Company One
DAVID ZINN for "The Kreutzer Sonata" @ Merrimack Repertory Theatre

LARGE COMPANY

ALEXANDER DODGE

for "The Rivals"
@ Huntington Theatre Company

NOMINEES INCLUDED:

JOHN LEE BEATTY for "Who's Afraid of Virginia Woolf?" @ Broadway in Boston's Wilbur Theatre
RICARDO HERNANDEZ for "Desire Under The Elms" @ American Repertory Theatre Company
DAVID KORINS for "Sisters Rosensweig" @ The Huntington Theater Company
ADAM STOCKHAUSEN for "36 Views" @ The Huntington Theater Company
DEREK McLANE for "I Am My Own Wife" @ Broadway in Boston's Wilbur Theatre

BEST LIGHTING DESIGN

SMALL COMPANY

JOHN MALINOWSKI

for "Kiss of The Spider Woman"
@ SpeakEasy Syage Company

NOMINEES INCLUDED:
KEN LOEWIT for both "Pride's Crossing" & "Pride & Prejudice" @ Wellesley Summer Theatre
KAREN PERLOW for "Urinetown" @ Lyric Stage Company of Boston
ROBERT WEIRZEL for "Constant Star" @ Merrimack Repertory Theatre

LARGE COMPANY

CHRIS PARRY

for "36 Views"
@ Huntington Theatre Company

NOMINEES INCLUDED:

DAVID LANDER for "I Am My Own Wife" @ Broadway in Boston's Wilbur Theatre
STEVEN B. MANNSHARDT for "The Syringa Tree" @ American Repertory Theatre
JACK MEHLER for "Camelot" @ North Shore Music Theatre @ The Shubert Theatre

BEST COSTUME DESIGN

SMALL COMPANY

NANCY LEARY

for "Into The Woods"
@ New Repertory Theatre

NOMINEES INCLUDED:
SETH BODIE for "Kiss of the Spider Woman" @ SpeakEasy Stage
KURT S. HULTGREN for "The It Girl" @ Worcester Foothills Theatre
RAFAEL JAEN for "Urinetown" @ Lyric Stage Company of Boston
NANCY STEVENSON for "Pride's Crossing" @ Wellesley Summer Theatre "Kiss of the Spider Woman"

LARGE COMPANY

MICHAEL KRASS

for "The Rivals"
@ Huntington Theatre Company

NOMINEES INCLUDED:
PAMELA SCOFIELD for "Camelot" @ North Shore Music Theatre @ The Shubert Theatre
TERESA SNIDER-STEIN for "36 Views" @ Huntington Theatre Company
TONY WALTON & RACHEL NAVARRO for "The Boy Friend" @ The Wang Center's Shubert Theatre

BEST SOUND DESIGN

SMALL COMPANY

MATT O'HARE

for "Kiss of The Spider Woman"
@ SpeakEasy Stage

NOMINEES INCLUDED:
DEWEY DELLAY for "Permanent Whole Life" @ Boston Playwrights' Theatre
JEFF JONES for "The Kreutzer Sonata" @ Merrimack Repertory Theatre
FRANK SHEFTON for "103 Within The Veil" @ Company One

LARGE COMPANY

LAURIE ANDERSON

for "Far Side of The Moon"
@ American Repertory Theatre

NOMINEES INCLUDED:
LAURA JEPPESON for "Dido" @ American Repertory Theatre
DAVID REMEDIOS for "Desire Under The Elms" & "Olly's Prison" @ American Repertory Theatre

DRAMA PERFORMANCE AWARDS

BEST SOLO PERFORMANCE

SMALL COMPANY

TIE

MIKE ALBO

in "My Price Point"
@ Theatre Offensive

AND

PAULA PLUM

in "Dressed Up/Wigged Out"
@ Blackbird Productions & DUWO Sisters Partnership

NOMINEES INCLUDED:
JACKIE HOFFMAN in "The Kvetching Continues" @ Theatre Offensive
JOHN O'NEIL in "Not That You Asked" @ Cambridge Center for The Arts' Blacksmith House

LARGE COMPANY

JEFFERSON MAYS

in "I Am My Own Wife"
@ Broadway in Boston's Wilbur Theatre

NOMINEES INCLUDED:
BILLY CRYSTAL in "700 Sundays" @ Broadway in Boston's Wilbur Theatre
BEN GAZARRA in "Nobody Don't Like Yogi" @ Broadway in Boston's Wilbur Theatre
PAM GIEN in "The Syringa Tree" @ American Repertory Theatre
YVES JACQUES in "Far Side of The Moon" @ American Repertory Theatre

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

SMALL COMPANY

TIE

RAMONA ALEXANDER

for "103 Within The Veil"
@ Company One

AND

MICHELLE DOWD

for "Story"
@ Zeitgeist Stage Company

NOMINEES INCLUDED:
KELLY GALVIN in "Book of Hours" & Pride & Prejudice" & "Pride's Crossing"
@ Wellesley Summer Theater
CHERYL McMAHON in "The Moonlight Room" @ SpeakEasy Stage Company

LARGE COMPANY

TIE

MIREILLE ENOS

in "Who's Afraid of Virginia Woolf?"
@ Broadway in Boston's Wilbur Theatre

AND

DEBRA OFFNER

in "The Sisters Rosensweig"
@ The Huntington Theater Company

NOMINEES INCLUDED:
GEORGIA HATZIS in "Hamlet" @ Commonwealth Shakespeare Company
KAREN MacDONALD in "Dido" @ American Repertory Theatre

BEST SUPPORTING ACTOR

SMALL COMPANY

CHRISTOPHER BROPHY

in "Take Me Out"
@ SpeakEasy Stage/ Boston Theatre Works

NOMINEES INCLUDED:
KEN CHEESEMAN in "Twelfth Night" & "Lear" @ Actors' Shakespeare Project
DAVID CURTIS in "A Streetcar Named Desire" @ Emerson College/Roxbury Community College
RICARDO ENGERMANN in "Take Me Out" @ SpeakEasy Stage/ Boston Theatre Works
JAMES MILORD in "103 Within The Veil" @ Company One
JOE PLUMMER in "Romeo & Juliet" @ New Repertory Theatre

LARGE COMPANY

WILL LEBOW

in "The Rivals"
@ The Huntington Theater Company

NOMINEES INCLUDED:
SEAN DUGAN in "Three Sisters" @ American Repertory Theatre
JEREMIAH KISSEL in "Hamlet" @ Commonwealth Shakespeare Company
WILL LYMAN in "Hamlet" @ Commonwealth Shakespeare Company
WILLIAM THOMPSON in "The Real Thing" @ The Huntington Theater Company

BEST ACTRESS

SMALL COMPANY

TIE

MARIELA LOPEZ-PONCE

in "Living Out"
@ The Lyric Stage Company of Boston

AND

SANDRA SHIPLEY

in "Long Day's Journey into Night"
@ Gloucester Stage Company

NOMINEES INCLUDED:
ELLEN ADAIR in "Arcadia" @ The Publick Theatre
CHANTEL BIBB in "The Story" @ Zeitgeist Satge Company
MELISSA SINE in "Five Women Wearing The Same Dress" @ The Hovey Players

LARGE COMPANY

DEBRA MONK

in "Laughing Wild"
@ The Huntington Theater Company

NOMINEES INCLUDED:
MAUREEN ANDERMAN in "The Sisters Rosensweig @ The Huntington Theater Company
DIANE D'AQUILLA in "Dido" @ American Repertory Theatre
KATHLEEN TURNER in "Who's Afraid of Virginia Woolf?" @ Broadway in Boston's Wilbur Theatre

BEST ACTOR

SMALL COMPANY

TIE

TODD ALAN JOHNSON

in "True West"
@ New Repertory Theatre

AND

JOE WILSON JR.

in "Top Dog/Underdog"
@ Trinity Repertory Theatre & New Repertory Theatre

NOMINEES INCLUDED:
ALVIN EPSTEIN in "Lear" @ Actors' Shakespeare Project
JEFF GILL in "Ascension" @ Our Place Theatre Company
PHILIP PLEASANTS in "The Homecoming" @ Merrimack Repertory Theatre
LEWIS D. WHEELER in "Arcadia" @ The Publick Theatre

LARGE COMPANY

BILL IRWIN

in "Who's Afraid of Virginia Woolf?"
@ Broadway in Boston's Wilbur Theatre

NOMINEES INCLUDED:
BILL CAMP in "Olly's Prison" @ American Repertory Theatre
BRIAN DENNEHY in "Trumbo" @ Huntington Theatatre Company
HAROLD GOULD in "Tuesdays with Morrie" @ Broadway in Boston's Colonial Theatre
JOHN KELLY in "Dido" @ American Repertory Theatre

BEST ENSEMBLE PLAYING

"TAKE ME OUT"

SpeakEasy Stage/ Boston Theatre Works

NOMINEES INCLUDED:
"CONSTANT STAR" @ Merrimack Repertory Theatre
"FIVE WOMEN WEARING THE SAME DRESS" @ The Hovey Players
"FOR COLORED GIRLS ... " Animus Ensemble
"PRIDE & PREJUDICE" & "PRIDE'S CROSSING" @ Wellesley Summer Theatre

LARGE COMPANY

"CRAZY FOR YOU"

@ Reagle Players

NOMINEES INCLUDED:
"ABYSSINIA" @ North Shore Music Theatre @ The Shubert Theatre
"THE FULL MONTY" @ North Shore Music Theatre
"WHO'S AFRAID OF VIRGINIA WOOLF?" @ Broadway in Boston's Wilbut Theatre

BEST DIRECTOR

SMALL COMPANY

PAUL DAIGNEAULT

for "Take Me Out"
@ SpeakEasy Stage/Boston Theatre Works

NOMINEES INCLUDED:
DIEGO ARCINIEGAS for "Arcadia" @ The Publick Theatre
KENT GASH for "Top Dog/Underdog" @ New Repertory Theatre/Trinity Repertory Theatre
VICTORIA MARSH for "103 Within The Veil" @ Company One
ROBERT WALSH for both
"True West" @ New Repertory Theatre & "Twelfth Night" @ Actor's Shakespeare Project

LARGE COMPANY

NICHOLAS MARTIN

for "The Rivals" & "The Sisters Rosensweig"
@ The Huntington Theater Company

NOMINEES INCLUDED:
MOISES KAUFMAN for "I Am My Own Wife" @ Broadway In Boston's Wilbur Theatre
ANTHONY PAGE for "Who's Afraid of Virginia Woolf?" @ Broadway In Boston's Wilbur Theatre
ROBERT WOODRUFF for "Olly's Prison" @ American Repertory Theatre

BEST NEW PLAY

SMALL COMPANY

TIE

"103 WITHIN THE VEIL"
by KIRSTEN GREENIDGE

@ Company One

AND

"PERMANENT WHOLE LIFE"
by ZAYD DORN

@ Boston Playwrights' Theatre

NOMINEES INCLUDED:
"ASCENSION" by Cynthia Robinson @ Our Place Theatre Company
"RED ELM" by Dan Hunter @

LARGE COMPANY

"CULTURE CLASH IN AMERIccA"

by Culture Clash
@ The Huntington Theater Company

NOMINEES INCLUDED:
"CARMEN" by Bradley Greenwald @ Theatre de la Jeune Lune & American Repertory Theatre
"YOU NEVER KNOW" by Charles Strouse @ Trinity Repertory Theater

BEST PRODUCTION (DRAMA/COMEDY)

SMALL COMPANY

"TAKE ME OUT"

@ SpeakEasy Stage/ Boston Theatre Works

NOMINEES INCLUDED:
"ARCADIA" @ The Publick Theatre
"THE HOMECOMING" @ Merrimack Repertory' Theatre
"103 WITHIN THE VEIL" @ Company One
"TOP DOG/UNDERDOG" @ Trinity Repertory Theatre/New Repertory Theatre

LARGE COMPANY

"WHO'S AFRAID OF VIRGINIA WOOLF?"

@ Broadway In Boston's Wilbur Theatre

NOMINEES INCLUDED:
"I AM MY OWN WIFE" @ Broadway In Boston's Wilbur Theatre
"OLLY'S PRISON" @ American Repertory Theatre
"MUCH ADO ABOUT NOTHING" @ Commonwealth Shakespeare Company
"THE RIVALS" @ The Huntington Theater Company

 

MUSICAL PRODUCTIONS

BEST CHOREOGRAPHY

SMALL COMPANY

TIE

JOSIE BRAY

for "Promises, Promises"
@ Animus Ensemble

AND

ILYSE ROBBINS

for "Urinetown"
@ Lyric Stage Company of Boston

NOMINEES INCLUDED:
ROBERT BIANCA for "The It Girl" @ Worcester Footholls Theatre
MICHELLE PETRUCCI for "Pal Joey" @ Stoneham Theatre

LARGE COMPANY

ELEEN GRACE

for "Crazy for You"
@ The Reagle Players

NOMINEES INCLUDED:
GEMZE DELAPPE for "Carousel" @ The Reagle Players
JOHN deLUCA for "The Boy Friend" @ The Shubert Theatre
BARRY IVAN for "The Full Monty" @ North Shore Music Theatre

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MUSICAL

SMALL COMPANY

VERONICA J. KUEHN

for "Urinetown"
@ The Lyric Stage of Boston

NOMINEES INCLUDED:
JENNIFER CONDON in "Promises, Promises" @ Animus Ensemble
JACKIE DAVIS in "Promises, Promises" @ Animus Ensemble
KERRY DOWLING in "Pal Joey" @ Stoneham Theatre
MERLE PERKINS in "Crowns" @ The Lyric Stage of Boston

LARGE COMPANY

CHERYL McMAHON

in "Carousel" & "Crazy for You"
@ Reagle Players

NOMINEES INCLUDED:
TERRY BURRELL in "Thoroughly Modern Millie" @ North Shore Music Theatre
SHIRLEY JONES in "Carousel" @ Reagle Players
LINDA MUGLESTON in "Falsettos" @ Huntington Theatre
JENNY LYNN STEWART in "The Sound of Music" @ Reagle Players

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MUSICAL

SMALL COMPANY

TODD ALAN JOHNSON

in "Into The Woods"
@ New Repertory Theatre

NOMINEES INCLUDED:
JERRY BISANTZ in "Promises, Promises" @ Animus Ensemble
JAY BODIN in "Beauty & The Beast" @ Worcester Foothills Theatre
CHRISTOPHER CHEW in "Urinetown" @ The Lyric Stage Company of Boston
SEAN McGUIRK in both "Urinetown" @ Lyric Stage of Boston &
"Kiss of The Spider Woman" @ SpeakEasy Stage Company

LARGE COMPANY

TIE

DAVID COFFEE

for "Camelot"
@ North Shore Music Theatre @ Shubert Theatre

AND

SCOTT MIKITA

for "Crazy for You"
@ Reagle Players

NOMINEES INCLUDED:
JACOB BRANDT in "Falsettos" @ Huntington Theatre Company
MILTON CRAIG NEALY in "The Full Monty" @ North Shore Music Theatre
DENIS O'HARE in "Sweet Charity" @ Broadway in Boston's Colonial Theatre
NATHAN TROUP in "Carousel" @ Reagle Players

BEST ACTRESS IN A MUSICAL

SMALL COMPANY

LEIGH BARRETT

in both "Into The Woods"
@ New Repertory Theatre AND
& "Pal Joey"
@ Stoneham Theatre

NOMINEES INCLUDED:
KAREN Q. CLARK in "The It Girl" @ Worcester Foothills Theatre
DEE CRAWFORD in "Smokey Joe's Cafe" @ Turtle Lane Playhouse
MEGAN LOVE in "Cinderella Rocks" @ The Gold Dust Orphans
CHRISTINE MAGLIONE in "Kiss of The Spider Woman" @ SpeakEasy Stage Company

LARGE COMPANY

SARAH PFISTERER

in "Carousel" & "Sound of Music"
@ Reagle Players

NOMINEES INCLUDED:
NILI BASSMAN in "Camelot" @ North Shore Music Theatre @ Shubert Theatre
KATHY RIGBY in "Peter Pan" @ WangTheatre
KEALA SETTLE in "Hairspray" @ Broadway in Boston's Opera House
BEVERLY WARD in "Crazy for You" @ Reagle Players

BEST ACTOR IN A MUSICAL

SMALL COMPANY

JOHN KING

in "Kiss of The Spider Woman"
@ SpeakEasy Stage Company

NOMINEES INCLUDED:
PETER ADAMS in "Miss Saigon" @ Turtle Lane Playhouse
MIGUEL CERVANTES in "Into The Woods" @ New Repertory Theatre
JONATHAN COLBY in "Thrill Me" @ Stoneham Theatre
MARK MEEHAN in "Cinderella Rocks" @ The Gold Dust Orphans
ANDRE de SHIELDS in "Ambassador Satchmo" @ Cape playhouse

LARGE COMPANY

KIRBY WARD

in "Crazy for You"
@ The Reagle Players

NOMINEES INCLUDED:
JOHN DAVIDSON in "The Sound of Music" @ Reagle Players
JOSEPH DELLGER in "Camelot" @ North Shore Music Theatre @ Shubert Theatre
J. P. DOUGHERTY in "Hairspray" @ Broadway in Boston's Opera House
BEN STEINFELD in "You Never Know" @ Trinity Repertory Theatre

BEST DIRECTOR OF A MUSICAL

SMALL COMPANY

SPIRO VELOUDOS

for "Urinetown"
@ The Lyric Stage Company of Boston

NOMINEES INCLUDED:
JOHN AMBROSINO for "Promises, Promises" @ Animus Ensemble
PAUL DAIGNEAULT for "Kiss of The Spider Woman" @ SpeakEasy Stage Company
RICK LOMBARDO for "Into The Woods" @ The New Repertory Theatre
CAITLIN LOWANS for "Thrill Me" @ Stoneham Theatre
B. T. McNICHOL for "The It Girl" @ Worcester Foothills Theatre

LARGE COMPANY

KIRBY WARD

for "Crazy for You"
@ The Reagle Players

NOMINEES INCLUDED:
JULIE ANDREWS for "The Boy Friend" @ The Shubert Theatre
ROBERT EAGLE for "Carousel" @ The Reagle Players
DANIEL GOLDSTEIN for "Falsettos" @ Huntington Theatre Company
BARRY IVAN for "The Full Monty" @ North Shore Music Theatre
FRANK ROBERTS for "The Sound of Music" @ Reagle Players

BEST MUSIC DIRECTION

SMALL COMPANY

TODD GORDON

for "Into The Woods"
@ The New Repertory Theatre

NOMINEES INCLUDED:
JOSE DELGADO for "Pal Joey" @ Stoneham Theatre
JONATHAN GOLDBERG for "Urinetown" @ Lyric Stage Company of Boston
JUDY HAYWARD for "Thrill Me" @ Stoneham Theatre
PAUL S. KATZ for "Kiss of The Spider Woman" @ SpeakEasy Stage Company

LARGE COMPANY

JENNIFER HONEN GALEA

for "Crazy For You"
@ The Reagle Players

NOMINEES INCLUDED:
MICHAEL FRIEDMAN for "Falsettos" @ Huntington Theatre Company
PAUL S. KATZ for "Sound of Music" @ Reagle Players
DALE REILING for "The Full Monty" @ North Shore Music Theatre
BILL STANLEY for "Camelot" @ North Shore Music Theatre @ Shubert Theatre

BEST MUSICAL PRODUCTION

SMALL COMPANY

"URINETOWN"

@ The Lyric Stage Company of Boston

NOMINEES INCLUDED:
"CINDERELLA ROCKS" @ The Gold Dust Orphans
"INTO THE WOODS" @ The New Repertory Theatre
"KISS OF THE SPIDER WOMAN" @ SpeakEasy Stage Company
"PROMISES, PROMISES" @ Animus Ensemble
"THRILL ME" @ Stoneham Theatre

LARGE COMPANY

TIE

"FALSETTOS"

@ Huntington Theatre Company

AND

"THE FULL MONTY"

@ North Shore Music Theatre

NOMINEES INCLUDED:
"THE BOY FRIEND" @ The Shubert Theatre
"CAROUSEL" @ Reagle Players
"CRAZY FOR YOU" @ The Reagle Players
"THE SOUND OF MUSIC" @ Reagle Players

BEST VISITING PRODUCTION

SMALL COMPANY

"FROGZ"

Imago Theatre @ Zero Arrow Theatre

NOMINEES INCLUDED:
"SLANGUAGE" @ Universes (Company One) BCA
"THE UNPOSSESSED" @ Double edge Theatre@ Zero Arrow Theatre

LARGE COMPANY

"FAR SIDE OF THE MOON"

Yves Jacques @American Repertory Theatre

NOMINEES INCLUDED:
"CIRQUE DREAMS" @ Shubert Theatre
"CULTURE CLASH IN AMERIccA" @ BCA (Huntington)

=+=+=+=+=+=+=

*******************


THE THEATER MIRROR, New England's LIVE Theater Guide

| MARQUEE | USHER | SEATS | INTERMISSION | CURTAIN |